Foto pro Vás

Kresba pro Vás

deska 38,5cm x 43cm  



Recepty

V této sekci bych se s Vámi chtěla v rámci zdravého životního stylu dělit o recepty. Různé, co vařím já, moje kamarádky, co vařila moje babička nebo maminka. Budu se snažit zařazovat hlavně recepty z potravin, které nejsou běžně na našem stole, ale přitom jsou celkem snadno k dostání v obchodech.

Když říkám, že se budu vracet i k receptům mé babičky, je to proto, že kdykoliv jsem se bavila s někým, kdo se zabýval přírodní medicinou a já se ho ptala: "A co mám vlastně jíst?" často jsem dostávala odpověď. Podívej se, co jedla tvoje babička s dědou. Je totiž velmi zvláštní, jak za tak velmi krátkou dobu tří generací se nám naprosto změnil jídelníček a stravovací návyky. Díky dovozu ovoce a jiných potravin jsme ve stravě naprosto přestali respektovat roční období. Jíme všechno a pořád nebo ještě hůř, v zimě jíme zdravé saláty z čerstvé zeleniny a v parném létě se cpeme grilovanou krkovicí. Přesně naopak, než žádá naše tělo. Naše babičky, a teď nemám na mysli recepty paní Rettigové typu "vraž do toho 5 vajec" :-), jedli střídmě a v souladu, co jim matka Země právě nabídla. Takže v zimě se jedly křížaly a z nich kompoty, mazal se chleba sádlem a maso se jedlo po celý rok jen v neděli.

Byla bych ráda, když mi s touto sekcí pomůžete a budete mi posílat osvědčené recepty, které jsou chutné, zdravé a přitom na jejich přípravu postačí maximálně hodina. Já sama časově náročnější jídla nedělám. Řídím se heslem, že čím jednodušší příprava, tím více času na jiné věci.

Pokud tu najdete inspiraci pro váš jídelníček, tato stránka splnila svůj úkol. Dobrou chuť:-)

 RECEPTY

 

Grilovaná zelenina

Jakákoliv zelenina ve vrstvách (cuketa, patizon, paprika, rajče, dýně, ředkvičky,…)

Zasypat různým kořením česnek, paprika, bazalka, oregano,…

Péct. Do části lze třeba pro manžela (pokud je masožravý) nebo i pro všechny přidat pár malých kousíčků masa. Nebo pokud je to jen zelenina, lze na talíři posypat sýrem. Dýně je velmi sytá, není po ní hlad jako po zeleninovém jídle. Jindy zas je možné přidat kousky TOFU.

Dá se jíst samotné nebo přidat přílohu – kuskus, luštěniny, obiloviny…

 

Zelenina s cizrnou – indické kari

Na tuk přidejte nakrájený lilek, cuketu, papriku, kedluben, mrkev, žampiony, bramboru … co vás napadne. Orestujte a přidejte koření (kurkuma, čili, sůl, můžete i trochu sojovky, já vždycky experimentuji podle chuti), pak zalejte trochou vody a povařte. Zeleninu, kterou chcete mít spíš křehčí než vařenou (já to dělám třeba s paprikou), orestujte zvlášť a přidejte nakonec. Pokud chcete zahustit, můžete trochou pohankové mouky nebo cizrnové či rýžové mouky. Taky je dobrá hraška.Ale já to nezahušťuju. Můžu třeba rozmačkat jeden brambor. Ke konci přidejte uvařenou cizrnu. Ta  se musí večer (nebo ráno, podle toho, kdy budete vařit) namočit na 10 hodin a pak je uvařená za chvíli.

 

Květákové placky

Vařený květák rozšťouchejte, přidejte mouku (můžete namíchat rýžovou, cizrnovou..) tak aby se z toho udělalo těstíčko. Přideje žloutek, sůl, může být i trochu majoránky.Nakonec zamíchejte sníh. Někdy se mi nechce šlehat, tak tam dám celé vejce, ale placky jsou méně nadýchané.

Nakonec opečte na pánvi jako lívance s malým množstvím tuku. Jí se samotné nebo s bramborem.

 

Listový špenát s cuketou a s česnekem

Na pánev nakrájím kostky cukety, přidám listový špenát a česnek a sůl – může být jako samostatné jídlo nebo příloha ke steaku.

 

 Bulgur s rýží a se zeleninou

Může se jednat i o bulgur samotný, bez rýže, ale s rýží je to pro začátek lepší, než si zvyknete na nové chutě. Pak záleží, co dáte za koření – má to různé chutě, záleží jakou dáte zeleninu - paprika, mrkev, lusky, cuketa – to je vše křupavější.

Taky můžete přidat kousek nakrájeného zelí.

Pozor u těchto zeleninových jídel, člověk krájí a přidává a rychle to nabyde do velkého objemu. Stačí od každého fakt kousíček, ať toho nemáte kýbl.

 

Cuketa s lilkem na studeno

Nakrájejte cuketu a lilek a na oleji orestujte až doměkka. Přidejte jen sůl a pepř. Až to uděláte, nechte vychladnout a nakonec do zchladlé směsi zamíchejte dobrý bílý jogurt. Jí se to studené a je to velmi chutné.

 

Výborný a rychlý zeleninový salát

Ledový salát nakrájejte na nudličky a do toho salátovou okurku nahrubo nastrouhat. Existuje mlýnek koření od KOTANYI – Italské byliny – hodně jich do toho namelu, zaleju dobrým olivovým olejem  a balzamikem. Všem moc chutná. Mohou se do něj přidat slunečnicová a dýňová semínka, mají hodně důležitých látek a minerálů a taky  hodně zasytí. Nebo si navrch nakrájejte vejce natvrdo. Nebo posypat trochou nastrouhaného kozího sýra. Nebo přidejte tuňáka ve vlastní šťávě či orestované kousky masa nebo kousky vařeného masa. Dá se obměnit mnoho variant.

 

Cuketové karpáčo

Chce to malou cuketu, nakrájet škrabkou tenká kolečka. Poskládat na talíř. Na to namlít zase italské byliny, zalít dobrým olivovým olejem a trochou balzamica. Nechat chvíli odležet. Nakonec je možné posypat parmazánem nebo jiným tvrdým sýrem. Mně to moc chutná a tím, že je to syrová zelenina, je to zdravé.

 

 Česneková pomazánka tofu

Nastrouhat tofu najemno, přidat 2 lžíce zakys.smetany a česnek a sůl.

 

Pomazánka z cizrny a pórku

Uvařit cizrnu, celý pórek pokrájet a na oleji osmahnout. Až změkne přidat k cizrně a rozmixovat. Pak jen osolit. Zase výborná pomazánka, ale i samostatné jídlo k zelenině nebo k salátu.

 

 

Zeleninové polévky–  často jimi řeším večeře. Polévky jsou husté a zasytí. Občas můžete přidat do polévky opečený žitný chléb, aby se strávníci ještě více zasytili.

 

Dýňová polévka

na olivovém oleji orestuju cibuli, mrkev, petržel a dýni (odrůda hokaido). Když je orestováno, zalije se asi 1,5 dl jablečného džusu a nechá se svařit. Pak se zalije zeleninovým vývarem (dávám tak litr nebo i více) a nechám vařit asi půl hodiny, ale když je dýně  na malé kousky, tak stačí i méně. Pak to všechno rozmixuji, osolím, opepřím a vmíchám jedno žervé. Chutná to jako svíčková.u

 

Z růžičkové kapusty,u nás doma velmi oblíbená

Růžič.kapustu uvařit v zeleninovém vývaru, přidat orestovaný pórek,sůl. Rozmixovat a nakonec rozklepnout a povařit vejce

 

Brokolicová polévka

Podobně jako z růžič.kapusty,místo kapusty brokolici. Místo vajíčka nakonec můžete přidat trochu zakysané smetany.

 

Mrkvová savojská bramboračka

Na másle (ne oleji) zpěnit cibulku a přidat nastrouhanou mrkev nahrubo. Orestovat. Přidat lžici pohankové nebo cizrnové mouky, nechat zapražit a zalejt vodou. Osolit, přidat česnek a nakonec majoránku.

 

Květáková polévka

Do zeleninového vývaru dejte vařit květák. Nemusí se mixovat, ale jen rozmačkat na kousky. Přidejte sůl a polévkové byliny od Kotanyi. Můžete zahustit vejcem nebo taky ne.

 

Kaše z naklíčené špaldy

 Pro oslabenou slinivku je velmi vhodná, ale oříšky i sekané musíme zvážit sami

150g pšenice špaldy v zrnech, 600 ml sojového nápoje „Kalma“, popř. „Alnatura“, 1 lžička mleté skořice, ½ lžičky mletého fenyklu, 1 lžíce javorového sirupu

Z naklíčených obilných zrn připravíme asi nejzdravější kaše vůbec. Pšenici špaldu promyjeme a namočíme minimálně na 2–3 dny do čisté vody. Vodu často vyměňujeme, alespoň ráno a večer. Tím dojde k promytí a odstranění kyseliny fytové, která se při bobtnání zrna uvolňuje a pro tělo není prospěšná. Až má zrno malé klíčky, naposled je promyjeme a scedíme. Pak je vložíme do mixéru, zalijeme sojovým nápojem a rozmixujeme do jemné konzistence. Při mixování přidáme ještě mletou skořici a fenykl a pak nalijeme do nádoby a pomalu začneme vařit. Promícháváme a až kaše dojde do varu, musíme míchat soustavně, jinak se kaše přilepí a připálí. Vaříme jenom velmi krátce, od varu stačí 2 maximálně 3 minuty. Ke konci varu kaši v hrnci osladíme lžící javorového sirupu. Na talíři kaši posypeme také trošku skořicí, sekanými mandlemi a můžeme ještě osladit alternativním sladidlem. Když nám kaše zbude, nalijeme ji do misky a necháme ztuhnout do podoby velmi chutného pudingu, který můžeme podávat za studena, oslazený javorovým sirupem a také sypaný oříšky nebo mandlemi, jak kdo má rád.

 

Poznámka: Kaše z naklíčené pšenice špaldy je velice výživná, protože je celozrnná a obsahuje množství minerálních látek a při krátkém povaření ještě také dost enzymů.

 

 

 

Lívance s ovesnými vločkami a tvarohem

Množství: pro 4 osoby (1 porce = 780 kJ)
Doba přípravy: 50 minut + smažení 30 minut

  • 250 - 300 ml mléka
  • 250 g ovesných vloček
  • 1 bílý jogurt
  • 1 lžíce medu
  • 8 - 10 jahod
  • 250 g nízkotučného tvarohu
  • 250 - 300 g celozrnné hladké mouky
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 1 lžíce rozpuštěného másla
  • 2 vejce
  • sůl
  • olej
  • moučkový cukr

1. Mléko zahřejeme, zalijeme jím vločky a necháme je asi půl hodiny odstát. Použijeme jen 1/4 l mléka, zbytek si necháme na případné zředění těsta.

2. Omyté a odstopkované jahody rozdělíme na dva stejné díly. Jeden díl jahod rozmačkáme vidličkou nebo rozmixujeme. Jogurt promícháme s medem a rozmačkanými jahodami, odložíme do chladu.

3. K ovesným vločkám s mlékem přimícháme tvaroh, 250 g mouky, prášek do pečiva, máslo, dobře rozmícháme s vejci a špetkou soli. Necháme odstát čtvrt hodiny.

4. Lívance usmažíme, rozdělíme na talíře, ozdobíme pokrájenými zbylými jahodami a podáváme s vychlazeným jahodovým jogurtem.

 

Ovesná kaše s přelivem z lesního ovoce

Množství: pro 4 osoby (1 porce = 990 kJ)
Příprava: 2 hodiny + vaření 5 minut

  • 200 g ovesných vloček
  • 1 l mléka nebo 500 ml vody a 500 ml mléka
  • 250 g mraženého lesního ovoce
  • 1 vanilkový cukr
  • 2 lžíce medu
  • 300 g bílého jogurtu

1. Ovesné vločky zalijeme částí mléka nebo vodou a necháme je dvě hodiny bobtnat.

2. Rozmražené lesní ovoce zasypeme vanilkovým cukrem, přidáme med, podlijeme trochou vody a přivedeme k varu, vařečkou rozmačkáme větší plody a asi 3 - 5 minut prohříváme.

3. Namočené ovesné vločky povaříme se zbylým mlékem na kaši.

4. Kaši rozdělíme do misek, přelijeme jogurtem a ozdobíme povařeným ovocem.

 

Müsli tyčinky s brusinkami

Množství: pro 6 osob (1 porce = 530 kJ)
Doba přípravy: 15 minut + pečení 15-20 minut

  • 120 g másla
  • 100 g tmavého třtinového cukru
  • 80 g zlatého sirupu nebo medu
  • 300 g ovesných vloček
  • 120 g sušených brusinek

1. Troubu předehřejeme na 180°C, menší plech nebo formu vyložíme pečicím papírem. V menším hrnci rozehřejeme máslo, přidáme cukr, sirup a společně prohřejeme a promícháme.

2. Do rozehřáté směsi přimícháme ovesné vločky a brusinky. Směs na tyčinky přesuneme na plech, dobře upěchujeme a stlačíme ve vrstvě silné asi 1,5 - 2 cm.

3. Pečeme ve vyhřáté troubě 15 - 20 minut. Po vychladnutí vložíme upečenou placku alespoň na hodinu do mrazáku a pak ostrým nožem na prkénku rozkrájíme na jednotlivé tyčinky.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | diskuzní fórum | výměna odkazů

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Nesouhlasím Souhlasím